Results of WoO Late Model Series 'World Finals' A-Main No. 2 (Finishing Position/Start/Driver/Laps Completed/Money Won):

1. (1) Donnie Moran/50 $10,725
2. (10) Steve Francis/50 $5,125
3. (22) Tim Fuller/50 $3,250
4. (19) Steve Shaver/50 $2,600
5. (8) Darrell Lanigan/50 $2,000
6. (4) Earl Pearson Jr./50 $1,700
7. (18) Scott Bloomquist/50 $1,400
8. (6) Shannon Babb/50 $1,300
9. (3) Shane Clanton/50 $1,200
10. (11) Steve Lucas/50 $1,100
11. (7) Josh Richards/50 $1,050
12. (20) Rick Eckert/50 $1,000
13. (9) Dan Schlieper/50 $950
14. (13) Ricky Elliott/50 $900
15. (14) Scott James/50 $850
16. (21) Matt Miller/50 $800
17. (5) Michael England/50 $770
18. (25) David Scott/50 $750
19. (17) Eric Jacobsen/50 $730
20. (15) Ricky Weeks/49 $700
21. (2) Brian Shirley/49 $700
22. (26) Ben Adkins/49 $700
23. (24) Clint Smith/41 $750
24. (23) Chub Frank/19 $700
25. (12) Jackie Boggs/19 $700
26. (16) Chad Ruhlman/5 $700

Note: Michael England switched to a backup car for the feature and started from the rear of the field

Time of Race: 23 Mins., 56.903 Secs.
Margin of Victory: 0.154 Secs.
Yellow Flags: 3 (Laps 5, 20, 24)
Lap Leaders: Shirley (1-3); Pearson (4-17); Moran (18-28); Clanton (29-36); Moran (37-50)
Provisional Starters: Frank, C. Smith (WoO); Scott, Adkins (track)
Rookie of the Race: Fuller ($250)
WoO LMS 'Bonus Bucks' Winner: Moran ($500)
National Interstate Insurance Fast Time Award: Steve Shaver ($100)
National Interstate Insurance Hard Luck Award: C. Smith ($50)
Integra Shocks Crew Chief of the Race ($100): Brian Redmon (Donnie Moran)

Heat No. 1 (10 laps – Top 3 Transfer): 1. Shane Clanton, 2. Josh Richards, 3. Ricky Elliott, 4. Steve Shaver, 5. Randy Weaver, 6. Jeremy Miller, 7. Clint Smith, 8. Doug Dodd, 9. Austin Hubbard, 10. Chris Combs, 11. Tim Dohm, 12. Larry Blankenship (DNS) Josh McGuire

Heat No. 2 (10 laps – Top 3 Transfer): 1. Earl Pearson Jr., 2. Darrell Lanigan, 3. Scott James, 4. Matt Miller, 5. Chub Frank, 6. Eddie Carrier Jr., 7. Randy Korte, 8. Ben Adkins, 9. Jeep VanWormer, 10. Matt Lux, 11. Jordan Bland, 12. Bob Gordon

Heat No. 3 (10 laps – Top 3 Transfer): 1. Brian Shirley, 2. Dan Schlieper, 3. Ricky Weeks, 4. Freddy Smith, 5. Brian Ledbetter, 6. Jared Hawkins, 7. Chuck Harper, 8. David Scott, 9. Alex Ferree, 10. Tommy Kerr, 11. Austin Dillon, 12. Dan Stone

Heat No. 4 (10 laps – Top 3 Transfer): 1. Donnie Moran, 2. Steve Francis, 3. Chad Ruhlman, 4. Rick Eckert, 5. Jeff Smith, 6. Tim Fuller, 7. Jeff Cooke, 8 Wayne Chinn, 9. Jay Smith, 10. Tony Knowles, 11. Damon Kotke, 12. Jason Dunn

Heat No. 5 (10 laps – Top 3 Transfer): 1. Shannon Babb, 2. Steve Lucas, 3. Eric Jacobsen, 4. Rodney Combs, 5. Ronnie DeHaven Jr., 6. Mike Balzano, 7. Tim Allen, 8. Jerry Bowersock, 9. Jayme Zidar, 10. Junior Pearce, 11. John Lewellyn

Heat No. 6 (10 laps – Top 3 Transfer): 1. Michael England, 2. Jackie Boggs, 3. Scott Bloomquist, 4. Jeff Rine, 5. Jonathan Davenport, 6. Brian Barber, 7. Kerry Jones, 8. Anthony Huber, 9. Ken Schrader, 10. Steve Blackburn, 11. Walker Arthur, 12. Troy Erickson

B-Main No. 1 (12 laps – Top 2 Transfer): 1. Steve Shaver, 2. Matt Miller, 3. Chub Frank, 4. Freddy Smith, 5. Eddie Carrier Jr., 6. Clint Smith, 7. Jeremy Miller, 8. Jared Hawkins, 9. Randy Korte, 10. Randy Weaver, 11. Doug Dodd, 12. David Scott, 13. Ben Adkins, 14. Jeep VanWormer, 15. Chuck Harper, 16. Austin Hubbard, 17. Brian Ledbetter (DNS) Alex Ferree

B-Main No. 2 (12 laps – Top 2 Transfer): 1. Rick Eckert, 2. Tim Fuller, 3. Jeff Smith, 4. Jeff Rine, 5. Wayne Chinn, 6. Rodney Combs, 7. Ronnie DeHaven Jr., 8. Mike Balzano, 9. Brian Barber, 10. Jonathan Davenport, 11. Jayme Zidar, 12. Jeff Cooke, 13. Tim Allen, 14. Anthony Huber, 15. Kerry Jones, 16. Jay Smith (DNS) Jerry Bowersock, Ken Schrader

 

5/26/17 Atomic Speedway Event Info
5/27/17 Wayne County Speedway Event Info
5/28/17 Tyler County Speedway Event Info
6/2/17 Tazewell Speedway Event Info