Results of WoO Late Model Series VAULT World Finals Night 1 at The Dirt Track @ Lowe's Motor Speedway (Finishing Position/Start/Driver/Laps Completed/Money Won):

1. (1) Scott Bloomquist/50 $10,150
2. (6) Dale McDowell/50 $5,100
3. (4) Shannon Babb/50 $3,000
4. (20) Tim McCreadie/50 $2,600
5. (2) Matt Miller/50 $2,500
6. (11) Ricky Elliott/50 $1,700
7. (19) Steve Shaver/50 $1,400
8. (9) Earl Pearson Jr./50 $1,300
9. (5) Donnie Moran/50 $1,200
10. (10) Josh Richards/50 $1,100
11. (25) Darrell Lanigan/50 $1,050
12. (26) Chub Frank/50 $1,000
13. (18) Jonathan Davenport/50 $950
14. (8) Tim Fuller/50 $900
15. (16) Mike Balzano/50 $850
16. (17) Jeff Rine/50 $800
17. (27) Rick Eckert/49 $770
18. (22) Tommy Kerr/49 $750
19. (23) Jackie Boggs/48 $730
20. (28) Bob Gordon/47 $700
21. (7) Jimmy Owens/43 $700
22. (14) Don O'Neal/43 $700
23. (21) Clint Smith/35 $700
24. (15) Davey Johnson/33 $700
25. (3) Shane Clanton/23 $700
26. (24) Jeff Smith/22 $700
27. (12) Josh McGuire/10 $700
28. (13) Steve Francis/0 $700

NOTE: Clint Smith went to the rear of the field for the start of the A-Main because he ran a backup car

Time of Race: 30 Mins., 37.010 Secs.
Margin of Victory: 2.112 Secs.
Yellow Flags: 6 (Laps 11, 23, 24, 24, 35, 43)
Lap Leaders: Bloomquist (1-50)
Provisional Starters: Lanigan, Frank (WoO); Eckert (fast qualifier); Gordon (earliest entry post-mark)
Rookie of the Race: Coffey ($250)
WoO LMS 'Bonus Bucks' Winner: Matt Miller ($500)
Integra Shocks Crew Chief of the Race ($50): Tommy Hicks (Bloomquist)
Chick Hawk Racing Hot Lap Award: Bloomquist (half-off tire warmers)
Super Clean 'Start of the Race': McCreadie ($100)

Heat No. 1 (10 laps – Top 3 Transfer): 1. Matt Miller, 2. Jimmy Owens, 3. Steve Francis, 4. Steve Shaver, 5. Tommy Kerr, 6. Dan Schlieper, 7. Jared Miley, 8. Michael England, 9. Eddie Carrier Jr., 10. Eric Wells, 11. Bruce Hall, 12. Tony Izzo Jr.

Heat No. 2 (10 laps – Top 3 Transfer): 1. Donnie Moran, 2. Tim Fuller, 3. Don O'Neal, 4. Rick Eckert, 5. Jeep VanWormer, 6. Brian Shirley, 7. Wayne Chinn, 8. Chesley Dixon, 9. Chuck Harper, 10. Dean Bowen, 11. Jill George, 12. Jeff Isabell Jr.

Heat No. 3 (10 laps – Top 3 Transfer): 1. Shane Clanton, 2. Earl Pearson Jr., 3. Davey Johnson, 4. Chub Frank, 5. Jeremy Miller, 6. Austin Hubbard, 7. Justin Rattliff, 8. Eric Jacobsen, 9. Rob McLaughlin, 10. Justin Labonte, 11. Norman Short Jr., 12. Jeff Isabell Sr.

Heat No. 4 (10 laps – Top 3 Transfer): 1. Shannon Babb, 2. Josh Richards, 3. Mike Balzano, 4. Tim McCreadie, 5. Jackie Boggs, 6. Randy Korte, 7. Rick Whaley, 8. Bob Gordon, 9. Mike Knight, 10. Chris Ferguson, 11. Chad Ruhlman, 12. Chris Madden

Heat No. 5 (10 laps – Top 3 Transfer): 1. Dale McDowell, 2. Ricky Elliott, 3. Jeff Rine, 4. Ricky Weeks, 5. Jeff Smith, 6. Danny Johnson, 7. Jerry Bowersock, 8. Dan Stone, 9. John Winge, 10. G.R. Smith, 11. Curt Spalding, 12. Darrell Lanigan

Heat No. 6 (10 laps – Top 3 Transfer): 1. Scott Bloomquist, 2. Josh McGuire, 3. Jonathan Davenport, 4. Clint Smith, 5. Gregg Satterlee, 6. Jordan Bland, 7. Austin Dillon, 8. Vic Coffey, 9. Joe Isabell, 10. Wes Burton, 11. Tim Allen, 12. Jeremy Faircloth

B-Main No. 1 (12 laps – Top 2 Transfer): Shaver, Kerr, Shirley, Schlieper, Carrier, Miley, Harper, Izzo, Dixon, Bowen, Jeff Isabell Jr., George, Hall, VanWormer, Wells, England, Eckert, Chinn

B-Main No. 2 (12 laps – Top 2 Transfer): McCreadie, Boggs, Frank, Madden, Jeremy Miller, Rattliff, McLaughlin, Jacobsen, Hubbard, Ferguson, Ruhlman, Knight, Labonte, Whaley, Short, Korte, Gordon (DNS) Jeff Isabell Sr.

B-Main No. 3 (12 laps – Top 2 Transfer): Clint Smith, Jeff Smith, Weeks, Bowersock, Coffey, Stone, Allen, Joe Isabell, Bland, Satterlee, Spalding, Winge, Danny Johnson, G.R. Smith, Dillon, Burton, Lanigan, Faircloth

 

5/26/17 Atomic Speedway Event Info
5/27/17 Wayne County Speedway Event Info
5/28/17 Tyler County Speedway Event Info
6/2/17 Tazewell Speedway Event Info