Results of WoO Late Model Series Lowes Foods World Finals presented by Tom's Snacks, Coca-Cola and Nature's Own (Finishing Position/Start/Driver/Laps Completed/Money Won):

1. (2) Jonathan Davenport/50 $10,000
2. (8) Steve Shaver/50 $5,000
3. (4) Dale McDowell/50 $3,000
4. (3) Chris Madden/50 $2,500
5. (1) Austin Hubbard/50 $2,725
6. (5) Josh Richards/50 $2,350
7. (6) Scott Bloomquist/50 $1,550
8. (9) Dennis Erb Jr./50 $1,300
9. (10) Vic Coffey/50 $1,750
10. (13) Jimmy Owens/50 $1,150
11. (17) Steve Francis/50 $1,150
12. (18) Rick Eckert/50 $1,550
13. (25) Darrell Lanigan/50 $1,600
14. (15) Earl Pearson Jr./50 $900
15. (7) Tyler Reddick/50 $1,350
16. (11) Shane Clanton/49 $1,350
17. (22) Jared Landers/49 $770
18. (20) Mike Marlar/49 $750
19. (14) Chub Frank/49 $1,280
20. (23) Vic Hill/49 $700
21. (29) Clint Smith/49 $550
22. (12) Dennis 'Rambo' Franklin/49 $700
23. (28) Russell King/49 $700
24. (16) Tim Fuller/49 $1,250
25. (19) Morgan Bagley/48 $700
26. (21) Pat Doar/48 $1,500
27. (24) Ron Davies/21 $1,250
28. (27) Gregg Satterlee/14 $700
29. (26) Tim McCreadie/8 $1,350

* Earnings include Winners Circle program and cash contingency award bonuses

Time of Race: 14 Mins., 6.856 Secs.
Margin of Victory: 5.761 Secs.
Yellow Flags: None
Lap Leaders: Davenport (1-50)
Provisional Starters: Lanigan, McCreadie (WoO points); C. Smith (WoO emergency provisional); Satterlee, King (track – early entry)
Rookie of the Race: Doar ($250)
WoO LMS 'Bonus Bucks' Winner: Reddick ($500)

Heat No. 1 (10 laps – Top 3 Transfer): 1. Josh Richards, 2. Tyler Reddick, 3. Jimmy Owens, 4. Morgan Bagley, 5. Jared Landers, 6. Will Vaught, 7. Mike Gault, 8. Brian Ledbetter, 9. Luke Roffers, 10. Dale Planck (DNS) Denny Fenton

Heat No. 2 (10 laps – Top 3 Transfer): 1. Jonathan Davenport, 2. Steve Shaver, 3. Chub Frank, 4. Jared Hawkins, 5. Gregg Satterlee, 6. Chris Ferguson, 7. Eric Jacobsen, 8. Tim Allen, 9. Kenny Moreland, 10. Thomas Baker, 11. Tim Dohm

Heat No. 3 (10 laps – Top 3 Transfer): 1. Austin Hubbard, 2. Dennis Erb Jr., 3. Earl Pearson Jr., 4. Mike Marlar, 5. Clint Smith, 6. Dan Schlieper, 7. John Henderson, 8. Jim O'Hara, 9. Brandon Sheppard, 10. Dane Burns, 11. Jeremy Miller

Heat No. 4 (10 laps – Top 3 Transfer): 1. Dale McDowell, 2. Vic Coffey, 3. Tim Fuller, 4. Vic Hill, 5. Eddie Carrier Jr., 6. Johnny Pursley, 7. Doug Drown, 8. Donald Bradsher, 9. Jill George, 10. Jason Feger (DNS) Brian Hubbard

Heat No. 5 (10 laps – Top 3 Transfer): 1. Chris Madden, 2. Shane Clanton, 3. Steve Francis, 4. Pat Doar, 5. Chuck Harper, 6. Chris Brown, 7. Darrell Lanigan, 8. John Blankenship, 9. Dan Stone, 10. Chad Hollenbeck, 11. Don Gordon

Heat No. 6 (10 laps – Top 3 Transfer): 1. Scott Bloomquist, 2. Dennis Franklin, 3. Rick Eckert, 4. Ron Davies, 5. Tim McCreadie, 6. John Lobb, 7. Jeff Smith, 8. Russell King, 9. Brent Dixon, 10. Matt Westfall (DNS) Jay Sessoms

B-Main No. 1 (12 laps – Top 2 Transfer): 1. Morgan Bagley, 2. Jared Landers, 3. Gregg Satterlee, 4. Jared Hawkins, 5. Chris Ferguson, 6. Dale Planck, 7. Luke Roffers, 8. Tim Dohm, 9. Tim Allen, 10. Kenny Moreland, 11. Mike Gault, 12. Brian Ledbetter, 13. Denny Felton, 14. Will Vaught, 15. Eric Jacobsen, 16. Thomas Baker

B-Main No. 2 (12 laps – Top 2 Transfer): 1. Mike Marlar, 2. Vic Hill, 3. Clint Smith, 4. Eddie Carrier Jr., 5. Doug Drown, 6. Jason Feger, 7. Dan Schlieper, 8. Brandon Sheppard, 9. Donald Bradsher, 10. Jill George, 11. John Henderson, 12. Jim O'Hara, 13. Johnny Pursley, 14. Jeremy Miller (DNS) Dane Burns, Brian Hubbard

B-Main No. 3 (12 laps – Top 2 Transfer): 1. Pat Doar, 2. Ron Davies, 3. Chris Brown, 4. Dan Stone, 5. John Blankenship, 6. Russell King, 7. John Lobb, 8. Brent Dixon, 9. Chuck Harper, 10. Chad Hollenbeck, 11. Matt Westfall, 12. Jeff Smith, 13. Don Gordon (DNS) Tim McCreadie, Darrell Lanigan, Jay Sessoms

 

5/26/17 Atomic Speedway Event Info
5/27/17 Wayne County Speedway Event Info
5/28/17 Tyler County Speedway Event Info
6/2/17 Tazewell Speedway Event Info