Results of WoO Late Model Series Firecracker 100 Presented by GottaRace.com Preliminary A-Main No. 1 at Lernerville Speedway (Finishing Position/Start/Driver/Laps Completed/Money Won):

1. (8) Scott Bloomquist/30 $6,150
2. (2) Mike Marlar/30 $3,500
3. (4) Shane Clanton/30 $2,050
4. (6) Tim McCreadie/30 $1,900
5. (9) Darrell Lanigan/30 $1,650
6. (7) Rick Eckert/30 $1,400
7. (14) Jimmy Mars/30 $1,150
8. (12) Brady Smith/30 $1,100
9. (5) Chub Frank/30 $1,200
10. (16) Tyler Reddick/30 $1,050
11. (10) Clint Smith/30 $950
12. (11) Bub McCool/30 $875
13. (3) Jamie Lathroum/30 $750
14. (21) Vic Coffey/30 $775
15. (17) Tim Fuller/30 $750
16. (15) Eddie Carrier Jr./30 $680
17. (19) Dave Hess Jr./30 $670
18. (1) Ron Davies/30 $660
19. (25) Pat Doar/30 $740
20. (13) Dan Stone/30 $620
21. (22) John Garvin Jr./29 $600
22. (24) Jared Hawkins/29 $600
23. (20) Coleby Frye/29 $600
24. (23) Dan Swartzlander/29 $625
25. (26) Kent Robinson/29 $650
26. (18) Matt Lux/29 $600

* Earnings include cash contingency award bonuses

Time of Race: 12 Mins., 7.299 Secs.
Margin of Victory: 1.357 Secs.
Yellow Flags: 1 (Lap 5)
Lap Leaders: Marlar (1-22); Bloomquist (23); Marlar (24-26); Bloomquist (27-30)
Provisional Starters: Doar, Robinson
Rookie of the Race: McCool ($250)
WoO LMS 'Bonus Bucks' Winner: Marlar ($500)

Ohlins Shocks Time Trial Results (Position/No./Driver/Hometown/Best Lap):


1. 6-Jamie Lathroum/Mechanicsville, MD 16.010
2. 0-Scott Bloomquist/Mooresburg, TN 16.092
3. 14-Corey Conley/Wellsburg, WV 16.096
4. 44-Clint Smith/Senoia, GA 16.114
5. 25-Shane Clanton/Fayetteville, GA 16.131 
6. 39-Tim McCreadie/Watertown, NY 16.198
7. 2-Dan Stone/Thompson, PA 16.212
8. 28M-Jimmy Mars/Menomonie, WI 16.217
9. 71d-Ron Davies/Warren, PA 16.219
10. 11R-Tyler Reddick/DuQuoin, IL 16.250
11. 57J-Bub McCool/Vicksburg, MS 16.303
12. 21-Matt Lux/Franklin, PA 16.325
13. J4-John Garvin Jr./Sarver, PA 16.351
14. 1*-Chub Frank/Bear Lake, PA 16.355
15. 29-Darrell Lanigan/Union, KY 16.359
16. 2J-Mike Johnson/Imperial, PA 16.387
17. 28-John Lobb/Frewsburg, NY 16.409
18. 2-Brady Smith/Solon Springs, WI 16.463
19. 24-Rick Eckert/York, PA 16.469
20. 56-Russell King/Bristolville, OH 16.481
21. 28-Eddie Carrier Jr./Salt Rock, WV 16.481
22. 17M-Dale McDowell/Chickamauga, GA 16.486
23. 11-Pat Doar/New Richmond, WI 16.521
24. 7R-Kent Robinson/Bloomington, IN 16.522
25. 22s-Gregg Satterlee/Rochester Mills, PA 16.522
26. 11H-Austin Hubbard/Seaford, DE 16.528
27. 3-Dan Swartzlander/Freeport, PA 16.537
28. 72-Michael Norris/Sarver, PA 16.549
29. 37-Jared Hawkins/Fairmont, WV 16.552
30. 99B-Rick 'Boom' Briggs/Bear Lake, PA 16.557
31. B22-Bump Hedman/Sugar Grove, PA 16.563
32. 76-Jason Rider/Clinton, PA 16.585
33. 1J-Davey Johnson/Latrobe, PA 16.594
34. 5b-Mike Marlar/Winfield, TN 16.615
35. 32c-Vic Coffey/Caledonia, NY 16.619
36. H1-Jared Miley/South Park, PA 16.620
37. 44H-Dave Hess Jr./Waterford, PA 16.645
38. 88-Chuck Sarver/W. Sunbury, PA 16.646
39. F1-Coleby Frye/Dover, PA 16.654
40. 31-Bryan Force/Indian, PA 16.659
41. 19-Tim Fuller/Watertown, NY 16.663
42. 29K-Garrett Krummert/New Castle, PA 16.683
43. 1C-Mike Pegher Jr./Woxford, PA 16.695
44. 1s-Jack Sullivan/Greenbrier, AR 16.719
45. 72M-John Mason/Millersburg, OH 16.789
46. 27-Jeff Jones/Zelionople, PA 16.950
47. 22-Jill George/Cedar Falls, IA 16.999
48. 14M-Morgan Bagley/Longview, TX 17.041
49. 21M-Tony Mussolino/Scott Twp., PA 17.072
50. 41-Derrick Casner/Mifflintown, PA 17.153
51. 26-Shawn Schaltenbrand/Sarver, PA 17.267
52. 7x-Herman Bertolini/Creighton, PA 17.631
53. 29s-Ken Schaltenbrand/Sarver, PA 17.824
54. 44s-Derek Stefanick/Oakdale, PA 19.029
55. 23T-Tony Burke/Sarver, PA N/T
56. C33-Chris Casner/Mifflintown, PA N/T

Heat No. 1 (10 laps – Top 3 Transfer): Lathroum, Eckert, Stone, Satterlee, Hess, Pegher, Garvin, Hedman, Mussolino, Burke

Heat No. 2 (10 laps – Top 3 Transfer): Frank, Bloomquist, Mars, Hubbard, King, Sullivan, Rider, Sarver, D. Casner (DNS) C. Casner

Heat No. 3 (10 laps – Top 3 Transfer): Davies, Lanigan, Carrier, Frye, Mason, D. Swartzlander, S. Schaltenbrand, D. Johnson, C. Conley

Heat No. 4 (10 laps – Top 3 Transfer): Marlar, C. Smith, Reddick, McDowell, Norris, M. Johnson, Force, Bertolini, Jones

Heat No. 5 (10 laps – Top 3 Transfer): Clanton, McCool, Fuller, Hawkins, Coffey, Doar, Lobb, K. Schaltenbrand, George

Heat No. 6 (10 laps – Top 3 Transfer): McCreadie, B. Smith, Lux, Briggs, Robinson, Miley, Krummert, Bagley, Stefanick

B-Main No. 1 (12 laps – Top 2 Transfer): Hess, Garvin, Satterlee, Sarver, Pegher, Rider, Burke, Mussolino, Hubbard, Sullivan, King, Hedman (DNS) D. Casner, C. Casner

B-Main No. 2 (12 laps – Top 2 Transfer): Frye, D. Swartzlander, McDowell, Conley, Norris, M. Johnson, Bertolini, Force, S. Schaltenbrand (DNS) Mason, D. Johnson, Jones

B-Main No. 3 (12 laps – Top 2 Transfer): Coffey, Hawkins, Briggs, Doar, Lobb, Krummert, Bagley, George, Miley, Robinson, Stefanick, K. Schaltenbrand

 

2/9/18 Screven Motor Speedway Event Info
2/10/18 Screven Motor Speedway Event Info
2/14/18 DIRTcar Nationals/Volusia Event Info
2/15/18 DIRTcar Nationals/Volusia Event Info