Results of WoO Late Model Series 'UNOH DIRTcar Nationals Presented by Summit Racing Equipment' Night 2 at Volusia Speedway Park (Finishing Position/Start/Driver/Laps Completed/Money Won):

1. (9) Billy Moyer/50 $10,100
2. (3) Don O'Neal/50 $5,500
3. (4) Shane Clanton/50 $3,050
4. (8) Darrell Lanigan/50 $2,650
5. (1) Steve Francis/50 $2,100
6. (18) Jimmy Owens/50 $1,700
7. (5) Dennis Erb Jr./50 $1,400
8. (11) Dale McDowell/50 $1,300
9. (21) Tim McCreadie/50 $1,350
10. (7) John Blankenship/50 $1,100
11. (6) Scott Bloomquist/50 $1,150
12. (14) Rick Eckert/50 $1,150
13. (12) Frankie Heckenast Jr./50 $950
14. (17) Clint Smith/50 $950
15. (24) Bobby Pierce/50 $850
16. (19) Josh Richards/50 $950
17. (20) Brady Smith/50 $770
18. (28) Vic Coffey/50 $100
19. (25) Chub Frank/50 $780
20. (27) Tim Fuller/49 $50
21. (22) Brandon Sheppard/49 $700
22. (26) Bub McCool/49 $700
23. (27) Morgan Bagley/49 $700
24. (15) Donnie Moran/49 $700
25. (23) Jason Feger/40 $700
26. (2) Jimmy Mars/30 $700
27. (13) Dennis Franklin/26 $700
28. (16) Pat Doar/15 $700
29. (10) Dan Stone/2 $700

* Earnings include cash contingency award bonuses

Time of Race: 25 Mins., 43.186 Secs.
Margin of Victory: 2.850 Secs.
Yellow Flags: 3 (Laps 2, 6, 16)
Lap Leaders: Francis (1-2); O'Neal (3-31); Moyer (32-50)
Provisional Starters: Frank, McCool (WoO); Bagley (DCN); Coffey, Fuller
Rookie of the Race: Sheppard
WoO LMS 'Bonus Bucks' Winner: O'Neal ($500)

Ohlins Shocks Time Trial Results (Position/No./Driver/Hometown/Best Lap):

1. 15-Steve Francis/Ashland, KY 16.024
2. 25-Shane Clanton/Fayetteville, GA 16.117
3. 28M-Jimmy Mars/Menomonie, WI 16.219
4. 21-Billy Moyer/Batesville, AR 16.259
5. 21d-Dan Stone/Thompson, PA 16.338
6. 25F-Jason Feger/Bloomington, IL 16.368
7. 23-John Blankenship/Williamson, WV 16.375
8. 37c-Dennis Franklin/Gaffney, SC 16.397
9. 1-Josh Richards/Shinnston, WV 16.418
10. 99M-Donnie Moran/Dresden, OH 16.440
11. 0-Scott Bloomquist/Mooresburg, TN 16.466
12. 39-Tim McCreadie/Watertown, NY 16.525
13. 20-Jimmy Owens/Newport, TN 16.541
14. 28e-Dennis Erb Jr./Carpentersville, IL 16.550
15. 91-Billy Decker/Unadilla, NY 16.553
16. 17M-Dale McDowell/Chickamauga, GA 16.569
17. 99Jr-Frankie Heckenast Jr./Orland Park, IL 16.576
18. 5b-Mike Marlar/Winfield, TN 16.623
19. b5-Brandon Sheppard/New Berlin, IL 16.628
20. 1d-Don O'Neal/Martinsville, IL 16.636
21. 11-Pat Doar/New Richmond, WI 16.667
22. 13-J.R. Hotovy/Covert, MI 16.671
23. 18-Shannon Babb/Moweaqua, IL 16.691
24. 5L-Jared Landers/Batesville, AR 16.736
25. 25z-Mason Zeigler/Chalk Hill, PA 16.743
26. 14M-Morgan Bagley/Longview, TX 16.764
27. 32c-Vic Coffey/Caledonia, NY 16.796
28. 22s-Gregg Satterlee/Rochester Mills, PA 16.825
29. 24-Rick Eckert/York, PA 16.841
30. 2-Brady Smith/Solon Springs, WI 16.846
31. 37-Jared Hawkins/Fairmont, WV 16.848
32. 44-Clint Smith/Senoia, GA 16.854
33. 32P-Bobby Pierce/Oakwood, IL 16.862
34. 28L-John Lobb/Frewsburg, NY 16.872
35. 1s-Jack Sullivan/Greenbrier, AR 16.877
36. 57J-Bub McCool/Vicksburg, MS 16.907
37. 1*-Chub Frank/Bear Lake, PA 16.908
38. 21Jr-Billy Moyer Jr./Batesville, AR 16.934
39. 18W-Eric Wells/Hazard, KY 16.938
40. 16b-Tyler Bruening/Decorah, IA 16.984
41. 19-Tim Fuller/Watertown, NY 16.986
42. 7R-Kent Robinson/Bloomington, IN 17.013
43. 12-Hunter Peacock/Macon, GA 17.095
44. 49-Greg Johnson/Bedford, IN 17.106
45. 90-Lance Matthees/Winona, WI 17.125
46. 22G-Jill George/Cedar Falls, IA 17.329
47. 57s-Charlie Sandercock/Belleville, ONT 17.345
48. 15A-Phil Ausra/Dowagiac, MI 17.450
49. 77-Jason McBride/Carbondale, IL 17.556
50. 4ds-Chad Hollenbeck/Kingsley, PA 17.611
51. 16H-Mike Hammerle/St. Charles, MO 18.240
52. 33-Don Gordon/Chatham, ONT 21.278
53. 29-Darrell Lanigan/Union, KY N/T
54. 24-Ryan Unzicker/El Paso, IL N/T

Heat No. 1 (10 laps – Top 3 Transfer): Francis, Bloomquist, McDowell, Doar, Feger, Bagley, Hawkins, Hammerle, George, Fuller (DNS) McCool

Heat No. 2 (10 laps – Top 3 Transfer): Clanton, Blankenship, Heckenast, C. Smith, McCreadie, Hotovy, Sandercock, Frank, Robinson, Coffey

Heat No. 3 (10 laps – Top 3 Transfer): Mars, Lanigan, Franklin, Owens, Pierce, Moyer Jr., Babb, Peacock, Ausra, Marlar, Satterlee

Heat No. 4 (10 laps – Top 3 Transfer): Erb, Moyer, Eckert, Richards, Sheppard, Johnson, Lobb, Wells, McBride, Landers

Heat No. 5 (10 laps – Top 3 Transfer): O'Neal, Stone, Moran, B. Smith, Zeigler, Sullivan, Decker, Matthees, Bruening, Hollenbeck

B-Main No. 1 (12 laps – Top 2 Transfer): McCreadie, Feger, Hawkins, Frank, Hotovy, Moyer Jr., Coffey, Sandercock, Peacock, Hammerle, Bagley, George, McCool (DNS) Robinson, Fuller, Marlar

B-Main No. 2 (12 laps – Top 2 Transfer): Sheppard, Pierce, Johnson, Babb, Sullivan, Decker, Lobb, Wells, Matthees, Bruening, Ausra, Hollenbeck, Zeigler (DNS) McBride, Landers, Satterlee

 

8/26/17 Merritt Speedway Event Info
8/27/17 Merritt Speedway Event Info
9/2/17 Lernerville Speedway Event Info
9/3/17 Selinsgrove Speedway Event Info