Results of World of Outlaws Late Model Series '42nd UNOH DIRTcar Nationals Presented by Summit Racing Equipment' Night 2 at Volusia Speedway Park (Finishing Position/Start/Driver/Laps Completed/Money Won):

1. (3) Billy Moyer/50 $10,200
2. (6) Rick Eckert/50 $5,550
3. (1) Darrell Lanigan/50 $3,650
4. (4) Dennis Erb Jr./50 $2,500
5. (8) Shane Clanton/50 $2,550


6. (2) Eric Wells/50 $2,250
7. (5) Josh Richards/50 $1,600
8. (25) Tim McCreadie/50 $1,950
9. (10) Steve Francis/50 $1,300
10. (13) Brady Smith/50 $1,100
11. (11) Scott James/50 $1,150
12. (19) Bub McCool/50 $1,550
13. (18) Earl Pearson Jr./50 $950
14. (21) Morgan Bagley/50 $950
15. (15) Billy Ogle Jr./50 $850
16. (26) Tim Fuller/50 $1,350
17. (28) Clint Smith/50 $620
18. (7) Scott Bloomquist/50 $850
19. (23) Donnie Moran/49 $730
20. (14) Ricky Weiss/49 $800
21. (27) Chub Frank/49 $550
22. (24) Tyler Reddick/42 $700
23. (20) Vic Coffey/29 $700
24. (16) Dale McDowell/25 $725
25. (9) Eric Jacobsen/25 $700
26. (17) Casey Roberts/22 $700
27. (12) Shannon Babb/22 $700
28. (22) Eddie Carrier Jr./15 $700
29. (29) Pat Doar/3 $550

* Earnings include Winners Circle program and cash contingency award bonuses

Time of Race: 27 Mins., 54.037 Secs.
Margin of Victory: 1.368 Secs.
Yellow Flags: 3 (laps 23, 26, 29)
Lap Leaders: Wells (1-10); Moyer (11-50)
Provisional Starters: McCreadie, Fuller (WoO); Frank, C. Smith, Doar (WoO emergency)
WoO LMS 'Bonus Bucks' Winner: Wells ($500)

Ohlins Shocks Time Trial Results (Position/No./Driver/Hometown/Best Lap):

Group A

1. 18W-Eric Wells/Hazard, KY 16.164
2. 0-Scott Bloomquist/Mooresburg, TN 16.278
3. 28-Dennis Erb Jr./Carpentersville, IL 16.333
4. 1W-Dillon Wood/New Smyrna Beach, FL 16.345
5. 2-Brady Smith/Solon Springs, WI 16.381
6. 25-Shane Clanton/Fayetteville, GA 16.419
7. 101-Casey Roberts/Toccoa, GA 16.436
8. 57J-Bub McCool/Vicksburg, MS 16.444
9. 5J-Eric Jacobsen/Sea Cliff Beach, CA 16.466
10. 15-Steve Francis/Ashland, KY 16.467
11. 16-Justin Rattliff/Campbellsville, KY 16.542
12. 99-Donnie Moran/Dresden, OH 16.578
13. 21d-Dan Stone/Thompson, PA 16.643
14. 7W-Ricky Weiss/Winnipeg, MAN 16.696
15. 25b-Mike Benedum/Salem, WV 16.717
16. 22-Gregg Satterlee/Rochester Mills, PA 16.727
17. 5L-Jared Landers/Batesville, AR 16.734
18. 19-Tim Fuller/Watertown, NY 16.744
19. 14M-Morgan Bagley/Longview, TX 16.772
20. 71d-Ron Davies/Warren, PA 16.780
21. 1*-Chub Frank/Bear Lake, PA 16.845
22. 1d-Don O'Neal/Martinsville, IN 16.921
23. 4ds-Chad Hollenbeck/Kingsley, PA 17.085
24. 21F-Todd Frank/Ashland, WI 17.204
25. 7R-Kent Robinson/Bloomington, IN 17.230
26. 77-Jason McBride/Carbondale, IL 17.585

Group B

1. 21-Billy Moyer/Batesville, AR 16.223
2. 1R-Josh Richards/Shinnston, WV 16.246
3. 29-Darrell Lanigan/Union, KY 16.248
4. 18B-Shannon Babb/Moweaqua, IL 16.258
5. 1G-Scott James/Bright, IN 16.263
6. 24-Rick Eckert/York, PA 16.338
7. 201-Billy Ogle Jr./Knoxville, TN 16.352
8. 28c-Eddie Carrier Jr./Salt Rock, WV 16.354
9. 38-Kenny Pettyjohn/Millsboro, DE 16.355
10. 32c-Vic Coffey/Caledonia, NY 16.365
11. 44P-Earl Pearson Jr./Jacksonville, FL 16.388
12. 17M-Dale McDowell/Chickamauga, GA 16.394
13. 28M-Jimmy Mars/Menomonie, WI 16.444
14. 44-Clint Smith/Senoia, GA 16.456
15. 11-Pat Doar/New Richmond, WI 16.488
16. 20R-Stormy Scott/Las Cruces, NM 16.492
17. 7L-Jerry Lierly/Quincy, IL 16.535
18. 32-Bobby Pierce/Oakwood, IL 16.555
19. 39-Tim McCreadie/Watertown, NY 16.615
20. b5-Brandon Sheppard/New Berlin, IL 16.615
21. 25z-Mason Zeigler/Chalk Hill, PA 16.637
22. 11R-Tyler Reddick/DuQuoin, IL 16.662
23. 72-Michael Norris/Sarver, PA 16.789
24. 21Jr.-Billy Moyer Jr./Batesville, AR 16.911
25. 57-Chuck Julien/Apopka, FL 18.200

Heat No. 1 (10 laps – Top 4 Transfer): Wells, Erb, Jacobsen, B. Smith, Roberts, Bagley, Benedum, Rattliff, Landers, Stone, Hollenbeck, C. Frank (DNS) Robinson

Heat No. 2 (10 laps – Top 4 Transfer): Bloomquist, Clanton, Francis, Weiss, Satterlee, McCool, Moran, Fuller, O'Neal, Davies, McBride, T. Frank, Wood

Heat No. 3 (10 laps – Top 4 Transfer): Moyer, Lanigan, James, Ogle, Pearson, Pettyjohn, McCreadie, Mars, Doar, Zeigler, Lierly, Norris, Julien

Heat No. 4 (10 laps – Top 4 Transfer): Richards, Eckert, Babb, McDowell, Carrier, Coffey, Reddick, Pierce, Scott, Sheppard, C. Smith (DNS) Moyer Jr.

B-Main No. 1 (12 laps – Top 4 Transfer): Roberts, McCool, Bagley, Moran, Benedum, Landers, Stone, Rattliff, Davies, Hollenbeck, Wood, C. Frank, McBride, T. Frank, Satterlee, Fuller (DNS) O'Neal, Robinson

B-Main No. 2 (12 laps – Top 4 Transfer): Pearson, Coffey, Carrier, Reddick, Pierce, Zeigler, Scott, Mars, Sheppard, McCreadie, C. Smith, Lierly, Doar, Norris, Julien, Pettyjohn

 

11/2/17 World Finals/Charlotte Event Info
11/3/17 World Finals/Charlotte Event Info
11/4/17 World Finals/Charlotte Event Info