Results of World of Outlaws Late Model Series '42nd UNOH DIRTcar Nationals Presented by Summit Racing Equipment' Night 3 at Volusia Speedway Park (Finishing Position/Start/Driver/Laps Completed/Money Won):

1. (5) Darrell Lanigan/50 $10,150
2. (12) Josh Richards/50 $5,150
3. (4) Tim McCreadie/50 $3,150
4. (7) Shane Clanton/50 $2,550
5. (2) Tim Fuller/50 $2,050


6. (14) Rick Eckert/50 $1,850
7. (16) Bub McCool/50 $1,500
8. (8) Brady Smith/50 $1,350
9. (25) Scott James/50 $1,750
10. (19) Dale McDowell/50 $1,150
11. (6) Billy Moyer/50 $1,250
12. (15) Eric Wells/50 $1,050
13. (20) Steve Francis/50 $1,050
14. (9) Jimmy Mars/50 $900
15. (13) Eric Jacobsen/50 $850
16. (23) Earl Pearson Jr./50 $800
17. (3) Bobby Pierce/50 $870
18. (27) Chub Frank/50 $100
19. (26) Morgan Bagley/50 $730
20. (22) Scott Bloomquist/50 $800
21. (18) Dennis Erb Jr./48 $700
22. (1) Stormy Scott/40 $700
23. (17) Pat Doar/32 $700
24. (21) Vic Coffey/27 $725
25. (28) Clint Smith/24 $50
26. (11) Shannon Babb/23 $700
27. (24) Eddie Carrier Jr./18 $700
28. (10) Billy Ogle Jr./8 $750

* Earnings include cash contingency award bonuses

Time of Race: 25 Mins., 20.215 Secs.
Margin of Victory: 0.990 Secs.
Yellow Flags: 4 (laps 19, 25, 27, 41)
Lap Leaders: Scott (1-2); McCreadie (3-11); Lanigan (12-15); McCreadie (16); Lanigan (17-50)
Provisional Starters:
WoO LMS 'Bonus Bucks' Winner: James ($500)

Ohlins Shocks Time Trial Results (Position/No./Driver/Hometown/Best Lap):

Group A

1. 32-Bobby Pierce/Oakwood, IL 15.824
2. 25z-Mason Zeigler/Chalk Hill, PA 15.827
3. 19-Tim Fuller/Watertown, NY 15.837
4. 201-Billy Ogle Jr./Knoxville, TN 15.847
5. 17M-Dale McDowell/Chickamauga, GA 15.865
6. 21M-Billy Moyer/Batesville, AR 15.881
7. 28M-Jimmy Mars/Menomonie, WI 15.893
8. 44P-Earl Pearson Jr./Jacksonville, FL 15.913
9. 5J-Eric Jacobsen/Sea Cliff Beach, CA 15.919
10. 39-Tim McCreadie/Watertown, NY 15.939
11. 32c-Vic Coffey/Caledonia, NY 15.960
12. 24-Rick Eckert/York, PA 15.970
13. 11-Pat Doar/New Richmond, WI 15.994
14. 71d-Ron Davies/Warren, PA 16.078
15. b5-Brandon Sheppard/New Berlin, IL 16.089
16. 99-Donnie Moran/Dresden, OH 16.100
17. 5L-Jared Landers/Batesville, AR 16.118
18. 7W-Ricky Weiss/Winnipeg, MAN 16.130
19. 4ds-Chad Hollenbeck/Kingsley, PA 16.209
20. 44-Clint Smith/Senoia, GA 16.226
21. 1G-Scott James/Bright, IN 16.277
22. 1d-Don O'Neal/Martinsville, IN 16.303
23. 72-Michael Norris/Sarver, PA 16.432

Group B

1. 38-Kenny Pettyjohn/Millsboro, DE 15.790
2. 29-Darrell Lanigan/Union, KY 15.871
3. 20R-Stormy Scott/Las Cruces, NM 15.917
4. 25-Shane Clanton/Fayetteville, GA 15.970
5. 18-Eric Wells/Hazard, KY 15.985
6. 1R-Josh Richards/Shinnston, WV 16.014
7. 25b-Mike Benedum/Salem, WV 16.040
8. 1W-Dillon Wood/New Smyrna Beach, FL 16.136
9. 15-Steve Francis/Ashland, KY 16.146
10. 28-Dennis Erb Jr./Carpentersville, IL 16.179
11. 2-Brady Smith/Solon Springs, WI 16.218
12. 28c-Eddie Carrier Jr./Salt Rock, WV 16.267
13. 18b-Shannon Babb/Moweaqua, IL 16.269
14. 11R-Tyler Reddick/DuQuoin, IL 16.294
15. 0-Scott Bloomquist/Mooresburg, TN 16.312
16. 57J-Bub McCool/Vicksburg, MS 16.322
17. 14M-Morgan Bagley/Longview, TX 16.427
18. 7L-Jerry Lierly/Quincy, IL 16.428
19. 101-Casey Roberts/Toccoa, GA 16.467
20. 16-Justin Rattliff/Campbellsville, KY 16.600
21. 1*-Chub Frank/Bear Lake, PA 16.634
22. 77-Jason McBride/Carbondale, IL 16.818
23. 57-Chuck Julien/Apopka, FL 17.878

Heat No. 1 (10 laps – Top 4 Transfer): Fuller, Pierce, Mars, Jacobsen, McDowell, Doar, Coffey, Landers, Sheppard, Norris, Hollenbeck, James

Heat No. 2 (10 laps – Top 4 Transfer): Moyer, McCreadie, Ogle, Eckert, Zeigler, Pearson, Davies, Moran, Weiss, C. Smith, O'Neal

Heat No. 3 (10 laps – Top 4 Transfer): Scott, B. Smith, Babb, Wells, Francis, Bloomquist, Pettyjohn, Benedum, Bagley, Julien, Roberts, C. Frank

Heat No. 4 (10 laps – Top 4 Transfer): Clanton, Lanigan, Richards, McCool, Erb, Carrier, McBride, Reddick, Lierly (DNS) Wood, Rattliff

B-Main No. 1 (12 laps – Top 4 Transfer): Doar, McDowell, Coffey, Pearson, Sheppard, Moran, Norris, Weiss, Hollenbeck, Landers, Davies, Zeigler, James (DNS) C. Smith, O'Neal

B-Main No. 2 (12 laps – Top 4 Transfer): Erb, Francis, Bloomquist, Carrier, Benedum, McBride, Julien, Bagley (DNS) Pettyjohn, Reddick, Lierly, Wood, Roberts, Rattliff, C. Frank

 

Aug 16 Georgetown Speedway Track Info
Aug 17 Williams Grove Speedway Track Info
Aug 18 Port Royal Speedway Track Info
Aug 19 Eriez Speedway Track Info