Results of WoO Late Model Series Firecracker 100 Presented by GottaRace.com Preliminary A-Main No. 1 at Lernerville Speedway (Finishing Position/Start/Driver/Laps Completed/Money Won):

1. (5) Josh Richards/30 $6,150
2. (2) Steve Shaver/30 $3,000
3. (1) Eric Wells/30 $2,350
4. (8) Davey Johnson/30 $1,800
5. (12) Darrell Lanigan/30 $1,650

6. (9) Dale McDowell/30 $1,250
7. (6) Dan Stone/30 $1,150
8. (14) Shane Clanton/30 $1,200
9. (16) Tim McCreadie/30 $1,200
10. (13) Rick Eckert/30 $1,200
11. (15) Austin Hubbard/30 $900
12. (23) John Garvin Jr./30 $1,325
13. (10) Jonathan Davenport/30 $750
14. (18) Brian Birkhofer/30 $725
15. (25) Tim Fuller/30 $950
16. (27) Morgan Bagley/30 $160
17. (17) Bub McCool/30 $720
18. (28) Clint Smith/30 $160
19. (22) Steve Francis/30 $740
20. (7) Russ King/29 $620
21. (20) John Blankenship/27 $600
22. (3) Jared Landers/15 $600
23. (26) Chub Frank/12 $650
24. (19) Brady Smith/10 $600
25. (11) Mike Marlar/10 $625
26. (21) Ron Davies/10 $600
27. (4) Dave Hess Jr./9 $600
28. (24) Jared Miley/1 $600

* Earnings include cash contingency award bonuses

Time of Race: 18 Mins., 53.208 Secs.
Margin of Victory: 1.113 Secs.
Yellow Flags: 2 (laps 10, 28)
Lap Leaders: Shaver (1-17); Richards (18-30)
Provisional Starters: Fuller, Frank (WoO points); Bagley, C. Smith (WoO emergency)
Rookie of the Race: Wells ($250)
WoO LMS 'Bonus Bucks' Winner: Garvin ($500)

Ohlins Shocks Time Trial Results (Position/No./Driver/Hometown/Best Lap):

Group 'A'

1. 24-Rick Eckert/York, PA 15.376
2. 1J-Davey Johnson/Latrobe, PA 15.385
3. 23-John Blankenship/Williamson, WV 15.403
4. 2s-Dan Stone/Thompson, PA 15.512
5. 5-Jared Landers/Batesville, AR 15.605
6. 17M-Dale McDowell/Chickamauga, GA 15.626
7. 18c-Ross Camponovo/Clarksdale, MS 15.629
8. 25-Shane Clanton/Zebulon, GA 15.636
9. 1-Josh Richards/Shinnston, WV 15.672
10. 2-Brady Smith/Solon Springs, WI 15.676
11. 15-Steve Francis/Ashland, KY 15.686
12. J4-John Garvin Jr./Sarver, PA 15.690
13. 56-Russ King/Bristolville, OH 15.711
14. 44-Clint Smith/Senoia, GA 15.718
15. 11-Austin Hubbard/Seaford, DE 15.765
16. 72-Michael Norris/Sarver, PA 16.047
17. 1c-Mike Pegher Jr./Cranberry Twp., PA 16.055
18. 04-David Watts/Buchanan, VA 16.143
19. 66-Todd Bachman/Natrona Heights, PA 16.202
20. 88-Andrew Reaume/Blenheim, ONT 16.280
21. 66K-Justin Kann/Hesston, PA 16.328
22. C33-Chris Casner/Mifflintown, PA 16.425
23. 41-Derrick Casner/Mifflintown, PA 16.432
24. B1-Brandon Wearing/Callery, PA 16.449
25. CR9-Chris Rhodes/Windber, PA 16.554
26. 37-Brian Tavenner/Winchester, VA 16.792
27. 32-Jim Rasey/Southington, OH 16.810
28. 44G-Derek Stefanick/Oakdale, PA 17.817
29. J19-Jason Fosnaught/Creighton, PA 17.955
30. 7x-Herman Bertolini/Creighton, PA 18.027

Group 'B'

1. 19-Tim Fuller/Watertown, NY 15.368
2. 5b-Mike Marlar/Winfield, TN 15.393
3. 15B-Brian Birkhofer/Muscatine, IA 15.396
4. 6-Steve Shaver/Vienna, WV 15.396
5. 44H-Dave Hess Jr./Waterford, PA 15.420
6. 18-Eric Wells/Hazard, KY 15.424
7. 10-Alex Ferree/Saxonburg, PA 15.425
8. 57J-Bub McCool/Vicksburg, MS 15.450
9. 22-Gregg Satterlee/Rochester Mills, PA 15.482
10. 49-Jonathan Davenport/Blairsville, GA 15.491
11. 71d-Ron Davies/Warren, PA 15.506
12. 29-Darrell Lanigan/Union, KY 15.512
13. 39-Tim McCreadie/Watertown, NY 15.545
14. 99B-Rick 'Boom' Briggs/Bear Lake, PA 15.549
15. 14M-Morgan Bagley/Longview, TX 15.563
16. 25z-Mason Zeigler/Chalk Hill, PA 15.564
17. 28-Jimmy Mars/Menomonie, WI 15.594
18. 1*-Chub Frank/Bear Lake, PA 15.763
19. 29K-Garrett Krummert/New Castle, PA 15.806
20. 14-Dan Angelicchio/Greensburg, PA 15.813
21. 76-Jason Rider/Clinton, PA 15.848
22. 8-Craig Vosbergen/Perth, W. Australia 15.878
23. H1-Jared Miley/South Park, PA 15.880
24. 29s-Ken Schaltenbrand/Sarver, PA 15.996
25. 23T-Tony Burke/Sarver, PA 16.019
26. 91-Michael Holmes/Perth, W. Australia 16.153
27. 1-Tommy Beck/Murraysville, PA N/T
28. 15-Christian Hendrix N/T

Heat No. 1 (10 laps – Top 3 Transfer): Stone, King, Eckert, B. Smith, Bachman, Camponovo, Norris, C. Casner, Stefanick, Rhodes

Heat No. 2 (10 laps – Top 3 Transfer): Landers, Johnson, Clanton, C. Smith, Pegher, Francis, Reaume, Tavenner, D. Casner, Fosnaught

Heat No. 3 (10 laps – Top 3 Transfer): Richards, McDowell, Hubbard, Garvin, Blankenship, Watts, Wearing, Kann, Bertolini, Rasey

Heat No. 4 (10 laps – Top 3 Transfer): Shaver, Davenport, McCreadie, Ferree, Burke, Fuller, Zeigler, Krummert, Vosbergen, Hendrix

Heat No. 5 (10 laps – Top 3 Transfer): Hess, Marlar, McCool, Davies, Briggs, Miley, Angelicchio, Mars, Holmes

Heat No. 6 (10 laps – Top 3 Transfer): Wells, Lanigan, Birkhofer, Bagley, Rider, Frank, Satterlee, Schaltenbrand, Beck

B-Main No. 1 (12 laps – Top 2 Transfer): B. Smith, Francis, C. Smith, Norris, Reaume, Pegher, D. Casner, Bachman, C. Casner, Tavenner, Fosnaught, Stefanick, Camponovo (DNS) Rhodes

B-Main No. 2 (12 laps – Top 2 Transfer): Blankenship, Garvin, Watts, Wearing, Kann, Burke, Bertolini, Rasey (DNS) Ferree, Fuller, Zeigler, Krummert, Vosbergen, Hendrix

B-Main No. 3 (12 laps – Top 2 Transfer): Davies, Miley, Bagley, Briggs, Rider, Angelicchio, Frank, Holmes, Schaltenbrand (DNS) Mars, Beck, Satterlee

 

Aug 16 Georgetown Speedway Track Info
Aug 17 Williams Grove Speedway Track Info
Aug 18 Port Royal Speedway Track Info
Aug 19 Eriez Speedway Track Info