Results of WoO Late Model Series Firecracker 100 Presented by GottaRace.com Preliminary A-Main No. 2 at Lernerville Speedway (Finishing Position/Start/Driver/Laps Completed/Money Won):

1. (1) Josh Richards/30 $6,150
2. (2) Shane Clanton/30 $3,050
3. (3) Jared Landers/30 $2,550
4. (5) Austin Hubbard/30 $1,750
5. (4) Gregg Satterlee/30 $1,550

6. (8) Darrell Lanigan/30 $1,400
7. (12) Scott Bloomquist/30 $1,250
8. (10) Russ King/30 $1,200
9. (6) Rick Eckert/30 $1,300
10. (9) Jimmy Mars/30 $1,000
11. (14) Mike Marlar/30 $1,000
12. (16) Steve Shaver/30 $825
13. (13) Steve Francis/30 $900
14. (18) Jonathan Davenport/30 $725
15. (20) Morgan Bagley/30 $750
16. (22) Eric Wells/30 $730
17. (17) Brian Birkhofer/30 $670
18. (27) Chub Frank/30 $210
19. (15) Rick 'Boom' Briggs/30 $640
20. (25) Tim Fuller/30 $670
21. (23) Dave Hess Jr./30 $600
22. (21) Bub McCool/30 $650
23. (19) John Blankenship/30 $600
24. (11) Ron Davies/12 $625
25. (26) Tim McCreadie/10 $750
26. (7) Andrew Reaume/9 $600
27. (24) Dan Angelicchio/8 $600

* Earnings include cash contingency award bonuses

Time of Race: 14 Mins., 51.703 Secs.
Margin of Victory: 0.397 Secs.
Yellow Flags: 1 (lap 9)
Lap Leaders: Richards (1-30)
Provisional Starters: Fuller, McCreadie (WoO); Frank (WoO emergency)
Rookie of the Race: Bagley ($250)
WoO LMS 'Bonus Bucks' Winner: Landers ($500)

Ohlins Shocks Time Trial Results (Position/No./Driver/Hometown/Best Lap):

Group 'A'

1. 88-Andrew Reaume/Blenheim, ONT 16.260
2. 24-Rick Eckert/York, PA 16.285
3. 11-Austin Hubbard/Seaford, DE 16.388
4. 15-Steve Francis/Ashland, KY 16.694
5. 5b-Mike Marlar/Winfield, TN 16.713
6. 32-Jim Rasey/Southington, OH 16.729
7. 10-Alex Ferree/Saxonburg, PA 16.979
8. 04-David Watts/Buchanan, VA 17.005
9. 28-Jimmy Mars/Menomonie, WI 17.009
10. 25-Shane Clanton/Zebulon, GA 17.022
11. 29-Darrell Lanigan/Union, KY 17.085
12. 99B-Rick 'Boom' Briggs/Bear Lake, PA 17.087
13. 41-Derrick Casner/Mifflintown, PA 17.235
14. J4-John Garvin Jr./Sarver, PA 17.394
15. 76-Jason Rider/Clinton, PA 17.420
16. 23T-Tony Burke/Sarver, PA 17.620
17. 29s-Ken Schaltenbrand/Sarver, PA 17.667
18. B22-Bump Hedman/Sugar Grove, PA 17.686
19. 23-John Blankenship/Williamson, WV 17.692
20. 18-Eric Wells/Hazard, KY 17.906
21. 618-Kevin Wilson/Stoneville, NC 17.967
22. 25z-Mason Zeigler/Chalk Hill, PA 17.982
23. 1-Tommy Beck/Murraysville, PA 18.003
24. 44H-Dave Hess Jr./Waterford, PA 18.134
25. 66-Todd Bachman/Natrona Heights, PA 18.372
26. J19-Jason Fosnaught/Creighton, PA 18.442
27. 44g-Derek Stefanick/Oakdale, PA 18.542
28. 7x-Herman Bertolini/Creighton, PA 18.917
29. H1-Jared Miley/South Park, PA DQ – deck height
30. 14M-Morgan Bagley/Longview, TX DQ – deck height

Group 'B'

1. 22-Gregg Satterlee/Rochester Mills, PA 18.013
2. 71d-Ron Davies/Warren, PA 18.052
3. 5-Jared Landers/Batesville, AR 18.256
4. C33-Chris Casner/Mifflintown, PA 18.344
5. 1-Josh Richards/Shinnston, WV 18.500
6. 0-Scott Bloomquist/Mooresburg, TN 18.548
7. 6-Steve Shaver/Vienna, WV 18.562
8. 15b-Brian Birkhofer/Muscatine, IA 18.577
9. 49-Jonathan Davenport/Blairsville, GA 18.633
10. 56-Russ King/Bristolville, OH 18.778
11. 29K-Garrett Krummert/New Castle, PA 18.809
12. 18c-Ross Camponovo/Clarksdale, MS 18.874
13. 1c-Mike Pegher Jr./Cranberry Twp., PA 18.963
14. 57J-Bub McCool/Vicksburg, MS 19.005
15. 72-Michael Norris/Sarver, PA 19.061
16. 66K-Justin Kann/Hesston, PA 19.492
17. CR9-Chris Rhodes/Windber, PA 19.654
18. 14-Dan Angelicchio/Greensburg, PA 20.057
19. 1J-Davey Johnson/Latrobe, PA DQ – deck height
20. B1-Brandon Wearing/Callery, PA DQ – deck height
21. 2s-Dan Stone/Thompson, PA DQ – deck height
22. 37-Brian Tavenner/Winchester, VA DQ – deck height
23. 17M-Dale McDowell/Chickamauga, GA DQ – deck height
24. 2-Brady Smith/Solon Springs, PA DQ – deck height
25. 44-Clint Smith/Senoia, GA DQ – deck height
26. 19-Tim Fuller/Watertown, NY DQ – deck height
27. 1*-Chub Frank/Bear Lake, PA DQ – deck height
28. 39-Tim McCreadie/Watertown, NY DQ – deck height
29. 91-Michael Holmes/Perth, W. Australia DQ – deck height

Heat No. 1 (10 laps – Top 3 Transfer): Clanton, Reaume, Francis, Zeigler, Ferree, Blankenship, D. Casner, Burke, Bachman, Bertolini

Heat No. 2 (10 laps – Top 3 Transfer): Eckert, Lanigan, Marlar, Watts, Wells, Miley, Schaltenbrand, Garvin, Beck, Fosnaught

Heat No. 3 (10 laps – Top 3 Transfer): Hubbard, Mars, Briggs, Hess, Bagley, Rasey, Rider, Hedman, Stefanick, Wilson

Heat No. 4 (10 laps – Top 3 Transfer): Satterlee, King, Shaver, McCreadie, Pegher, Johnson, C. Smith, C. Casner, Kann, Tavenner

Heat No. 5 (10 laps – Top 3 Transfer): Richards, Davies, Birkhofer, McCool, Fuller, McDowell, Krummert, Rhodes, Holmes, Wearing

Heat No. 6 (10 laps – Top 3 Transfer): Landers, Bloomquist, Davenport, B. Smith, Angelicchio, Norris, Frank, Stone, Camponovo

B-Main No. 1 (12 laps – Top 2 Transfer): Blankenship, Wells, Ferree, Miley, Watts, D. Casner, Bertolini, Burke, Beck, Fosnaught, Garvin, Bachman, Zeigler, Schaltenbrand

B-Main No. 2 (12 laps – Top 2 Transfer): Bagley, Hess, Johnson, Pegher, C. Smith, Rider, Rasey, Tavenner, C. Casner, Hedman, Kann, Wilson, Stefanick, McCreadie

B-Main No. 3 (12 laps – Top 2 Transfer): McCool, Angelicchio, B. Smith, Fuller, McDowell, Frank, Krummert, Rhodes, Norris, Holmes, Wearing (DNS) Stone, Camponovo

 

6/22/17 Lernerville Speedway Event Info
6/23/17 Lernerville Speedway Event Info
6/24/17 Lernerville Speedway Event Info
6/28/17 Dirt Oval at Route 66 Event Info