Results of World of Outlaws Late Model Series Late Model National Open Presented by Jeff's Auto Body & Recycling Center at Selinsgrove Speedway (Finishing Position/Start/Driver/Laps Completed/Money Won):

1. (4) Darrell Lanigan/50 $10,650
2. (2) Rick Eckert/50 $5,750
3. (6) Matt Cochran/50 $3,500
4. (10) Josh Richards/50 $3,150
5. (5) Shane Clanton/50 $2,550

6. (3) Dan Stone/50 $1,700
7. (9) Gregg Satterlee/50 $1,550
8. (8) Tim McCreadie/50 $2,000
9. (11) Morgan Bagley/50 $2,000
10. (17) Jeff Rine/50 $1,100
11. (1) Eric Wells/50 $1,600
12. (7) Coleby Frye/49 $1,050
13. (14) Vic Coffey/49 $950
14. (18) Dylan Yoder/49 $1,000
15. (19) Bub McCool/49 $1,400
16. (21) Jim Yoder/49 $800
17. (15) Bryan Bernheisel/49 $770
18. (24) Chad Hollenbeck/49 $750
19. (23) Tim Fuller/48 $1,280
20. (13) Jimmy Mars/38 $700
21. (22) Clint Smith/22 $1,250
22. (20) Kenny Pettyjohn/21 $700
23. (16) Donnie Schick/17 $700
24. (25) Jim Bernheisel/1 $700
25. (12) Chub Frank/0 $1,275

* Earnings include Winners Circle program and cash contingency award bonuses

Time of Race: 20 Mins., 25.512 Secs.
Margin of Victory: 2.859 Secs.
Yellow Flags: 1 (start)
Lap Leaders: Eckert (1-13); Lanigan (14-50)
Provisional Starters: Fuller, Hollenbeck (WoO); J. Bernheisel (track)
Rookie of the Race: Bagley ($250)
WoO LMS 'Bonus Bucks' Winner: Cochran ($500)

Ohlins Shocks Time Trial Results (Position/No./Driver/Hometown/Best Lap):

Group 'A'

1. 25-Shane Clanton/Zebulon, GA 19.244
2. 24-Rick Eckert/York, PA 19.366
3. 18-Eric Wells/Hazard, KY 19.442
4. 39-Tim McCreadie/Watertown, NY 19.457
5. 22-Gregg Satterlee/Rochester Mills, PA 19.602
6. 1-Josh Richards/Shinnston, WV 19.652
7. 28-Jimmy Mars/Menomonie, WI 19.747
8. 32c-Vic Coffey/Caledonia, NY 19.768
9. 19-Tim Fuller/Watertown, NY 19.776
10. 57J-Bub McCool/Vicksburg, MS 19.787
11. 15-Scott Flickinger/Elliottsburg, PA 19.789
12. 2J-Jeff Rine/Danville, PA 19.812
13. 119-Jim Bernheisel/Lebanon, PA 20.139
14. 26-Jerry Bard/Shippensburg, PA 20.196
15. 24J-Jim Yoder/Selinsgrove, PA 20.216
16. 61T-Kenny Trevitz/Winfield, PA 20.445
17. 9-Hayes Mattern/Beavertown, PA 20.637
18. c33-Chris Casner/Mifflintown, PA 21.067

Group 'B'

1. F1-Coleby Frye/Dover, PA 19.477
2. 16-Matt Cochran/Williamsport, PA 19.618
3. 14M-Morgan Bagley/Longview, TX 19.624
4. 29-Darrell Lanigan/Union, KY 19.641
5. 38-Kenny Pettyjohn/Millsboro, DE 19.756
6. 1*-Chub Frank/Bear Lake, PA 19.866
7. 21d-Dan Stone/Thompson, PA 19.884
8. 6-Jamie Lathroum/Mechanicsville, MD 19.885
9. 4DS-Chad Hollenbeck/Kingsley, PA 20.089
10. 6s-Donnie Schick/Middleburg, PA 20.113
11. 24Y-Dylan Yoder/Selinsgrove, PA 20.201
12. 44-Clint Smith/Senoia, GA 20.220
13. 21-Matt Lux/Franklin, PA 20.320
14. 99z-Dave Zona/Montrose, PA 20.371
15. 119B-Bryan Bernheisel/Jonestown, PA 20.440
16. 72-Pancho Lawler/Glenville, PA 20.637
17. 88-Tony Adams/Sunbury, PA 20.658
18. 90-Kyle Rhoads/Sunbury, PA 21.586

Heat No. 1 (10 laps – Top 4 Transfer): Clanton, Wells, Satterlee, Mars, Fuller, J. Bernheisel, J. Yoder, Flickinger, Mattern

Heat No. 2 (10 laps – Top 4 Transfer): McCreadie, Eckert, Richards, Coffey, Rine, McCool, Bard, Trevitz, Casner

Heat No. 3 (10 laps – Top 4 Transfer): Frye, Stone, Bagley, B. Bernheisel, K. Pettyjohn, D. Yoder, Hollenbeck, Adams, Lux

Heat No. 4 (10 laps – Top 4 Transfer): Lanigan, Cochran, Frank, Schick, Zona, Smith, Lawler, Rhoads, Lathroum

B-Main No. 1 (12 laps – Top 3 Transfer): Rine, McCool, J. Yoder, Flickinger, Casner, Trevitz, Bard, Fuller, J. Bernheisel (DNS) Mattern

B-Main No. 2 (12 laps – Top 3 Transfer): D. Yoder, Pettyjohn, C. Smith, Hollenbeck, Zona, Lathroum, Lawler, Adams, Rhoads, Lux

 

9/22/17 Lakeside Speedway Event Info
9/23/17 Salina Highbanks Speedway Event Info
9/24/17 81 Speedway Event Info
10/13/17 Dirt Oval at Route 66 Event Info