Results of World of Outlaws Late Model Series ‘Jeff’s Auto Body National Open’ at Selinsgrove Speedway (Finishing Position/Start/Driver/Laps Completed/Money Won):

1. (5) Darrell Lanigan/40 $8,200
2. (8) Shane Clanton/40 $4,550
3. (7) Chase Junghans/40 $3,250
4. (2) Morgan Bagley/40 $2,850
5. (1) Josh Richards/40 $2,650


6. (3) Chub Frank/40 $2,150
7. (6) Rick Eckert/40 $2,050
8. (19) Frank Heckenast Jr./40 $1,850
9. (17) Jeff Rine/40 $1,750
10. (12) Steve Campbell/40 $1,150
11. (11) Kenny Pettyjohn/40 $1,000
12. (9) Eric Wells/40 $1,450
13. (4) Gregg Satterlee/40 $850
14. (10) Tim McCreadie/40 $1,450
15. (18) Gary Stuhler/40 $750
16. (16) Dave Zona/40 $750
17. (23) Jordan Yaggy/40 $910
18. (15) Matt Cochran/40 $640
19. (21) Dylan Yoder/40 $620
20. (14) Bryan Bernheisel/40 $610
21. (13) Brandon Overton/39 $1,150
22. (24) Chad Hollenbeck/39 $600
23. (22) Boom Briggs/38 $1,150
24. (20) Jim Yoder/38 $625

* Earnings include Winners Circle program and cash contingency award bonuses

Time of Race: 20 Mins., 32.996 Secs.
Margin of Victory: 0.772 Secs.
Yellow Flags: 2 (laps 23, 38)
Lap Leaders: Bagley (1-11); Lanigan (12-40)
Provisional Starters: Yaggy, Hollenbeck
WoO LMS ‘Bonus Bucks’ Winner: Rine ($500)
WoO LMS Rookie of the Race: Yaggy ($250)

Ohlins Shocks Time Trial Results (Position/No./Driver/Hometown/Best Lap):

Group 'A'

1. 29-Darrell Lanigan, Union, Ky., 19.196
2. 25-Shane Clanton, Zebulon, Ga., 19.34
3. 18-Eric Wells, Hazard, Ky., 19.412
4. 22-Gregg Satterlee, Indiana, Pa., 19.425
5. 14M-Morgan Bagley, Tyler, Texas, 19.449
6. 39-Tim McCreadie, Watertown, N.Y., 19.46
7. 76-Brandon Overton, Evans, Ga., 19.596
8. 119b-Bryan Bernheisel, Lebanon, Pa., 19.625
9. 2J-Jeff Rine, Danville, Pa., 19.658
10. 61T-Kenny Trevitz, Winfield, Pa., 19.857
11. 11-Jason Schmidt, Lewistown, Pa., 19.936
12. 24-Dylan Yoder, Selinsgrove, Pa., 19.936
13. 4ds-Chad Hollenbeck, Kingsley, Pa., 20.000
14. 28-Jason Smith, Cogan Station, Pa., 20.283
15. 99Jr-Frank Heckenast Jr., Frankfort, Ill., 20.302
16. 4s-Danny Snyder, Greenland, Pa., 20.318
17. 11-Keith Jackson, Martinsburg, Va., 20.579
18. 0B-Larry Baer, Dover, Pa., 20.596
19. 7M-Meade Hahn, Millerstown, Pa., 20.609
20. 88T-Ernie Millon, Waymart, Pa., 22.982

Group 'B'

1. 1-Josh Richards, Shinnston, W.Va., 19.562
2. 1*-Chub Frank, Bear Lake, Pa., 19.594
3. 7V-Rick Eckert, York, Pa., 19.678
4. 18c-Chase Junghans, Manhattan, Kan., 19.716
5. 38-Kenny Pettyjohn, Millsboro, Del., 19.77
6. 0-Coleby Frye, Dover, Pa., 19.812
7. 27-Jim Yoder, Selinsgrove, Pa., 19.891
8. 77-Jordan Yaggy, Rochester, Minn., 19.893
9. 3-Tim Wilson, McClure, Pa., 19.894
10. 99b-Boom Briggs, Bear Lake, Pa., 19.965
11. 16-Matt Cochran, Williamsport, Pa., 20.006
12. 2-Steve Campbell, Danville, Pa., 20.009
13. 33-Trent Brenneman, Mifflintown, Pa., 20.078
14. 9-Hayes Mattern, Beavertown, Pa., 20.131
15. z14-Dave Brouse Sr., Beavertown, Pa., 20.179
16. 99z-Dave Zona, Montrose, Pa., 20.247
17. 1-Gary Stuhler, Greencastle, Pa., 20.407
18. 93-Pancho Lawler, Hanover, Pa., 20.572
19. 41-Derrick Casner, Mifflintown, Pa., 21.012

Heat No. 1 (10 laps – Top 4 Transfer): Lanigan, Bagley, Wells, Overton, Rine, Heckenast, Hollenbeck, Schmidt, Jackson, Hahn.

Heat No. 2 (10 laps – Top 4 Transfer): Clanton, Satterlee, McCreadie, B. Bernheisel, D. Yoder, Smith, Trevitz, Snyder, Baer, Millon.

Heat No. 3 (10 laps – Top 4 Transfer): Richards, Eckert, Pettyjohn, Cochran, J. Yoder, Stuhler, Brenneman, Brouse, D. Casner.

Heat No. 4 (10 laps – Top 4 Transfer): Junghans, Frank, Campbell, Zona, Briggs, Mattern, Lawler, Yaggy, Frye.

B-Main No. 1 (10 laps – Top 3 Transfer): Rine, Heckenast, D. Yoder, Trevitz, Millon, Schmidt, Smith, Hollenbeck, Snyder (DNS) Jackson, Hahn, Baer.

B-Main No. 2 (10 laps – Top 3 Transfer): Stuhler, J. Yoder, Briggs, Wilson, D. Casner, Mattern, Brenneman, Frye, Yaggy, Brouse, Lawler.

 

5/26/17 Atomic Speedway Event Info
5/27/17 Wayne County Speedway Event Info
5/28/17 Tyler County Speedway Event Info
6/2/17 Tazewell Speedway Event Info